Arrow icon-search home mail pinterest google-plus facebook instagram twitter youtube linkedin2 WhatsApp

Erelijst Elite

2017
1. Joey van Rhee
2. Paul de Haan
3. Remco Schouten

2016
1. Stan Wijkel
2. Mitchell Mulhern
3. Bjorn Bakker

2015
1. Rick van Breda
2. Paul de Haan
3. Gary Hekman
  

2014
1. Marco Hoekstra
2. Rick Ottema
3. Niels Potze
 

2013
1. Jasper Hamelink
2. Niek Hooghiemster
3. Paul de Haan 
 

 

 

 

2012
1. Jan Bos

2. Peter Merx
3. Joey van Rhee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2011
1. Harm de Vries

2. Leander Schreurs
3. Frank Wierstra

 

 

 

 

 

2010
1. Jan Bos

2. Niek Hooghiemster
3. Leander Schreurs

 

 

 

 

 

2009
1. Sierd Steiginga

2. Peter Merx
3. Vladi Riha

 

 

 

 

 

2008
1. Arjan Stroetinga

2. Niek Hooghiemster
3. Sent Tissingh

 

 

 

 

2007
1. Niels Pieters

2. Niels de Blaauw
3. Jos Harms

 
2006
1. Germ v. d. Burg

2. Evert Jan Veldkamp
3. Kor Steenbergen

 
2005
1. Bjorn Hoeben, Kinrooi (B)

2. Germ van der Burg
3. Maarten Tjallingii

 
2004
1. Jenning Huizenga, Franeker

2. Maarten Tjallingii
3. Arne Kornegoor

 
2003
1. Folkert de Haan, Groningen

2. 
3. 

 
2002
1. Tonny Teuben, De Knipe

2. 
3. 

 
2001
1. Jan Schilder, Zwaagdijk

2. 
3. 

 
2000
1. Allard Engels, Gieten

2. 
3. 

 
1999
1. Bert van der Kaap, Ter Apel

2. 
3. 

 
1997
1. Paul Mos, Ruinen

2. 
3. 

 
1996
1. Freddy van der Werff, Damwoude

2. 
3. 

 
1995
1. Wilco Zuijderwijk, Poeldijk

2. 
3. 

 
1994
1. Theunis Briggeman, Hoogezand

2. 
3. 

 
1993
1. Wietse Veenstra, Harkema

2. 
3. 

 
1992
1. Bert Hiemstra, Marum

2. 
3. 

 
1991
1. Wietse Veenstra, Harkema

2. 
3. 

 
1990
1. Rob Boringa, Leeuwarden

2. 
3. 

 
1989
1. Tonny Akkermans, Zevenbergen

2. 
3. 

 
1988
1. Herman Snoeijink, Denekamp

2. 
3. 

 
1987
1. WV Drachten, Drachten

2. 
3. 

 
1986
1. WV Otto Ebbens, Zwaagwesteinde

2. 
3. 

 
1985
1. Eddy Schurer, Bakkeveen

2. 
3. 

 
1984
1. Eddy Schurer, Bakkeveen

2. 
3. 

 
1983
1. Gerrie Takens, Haren

2. 
3. 

 
1982
1. Bert Wekema, Peize

2. 
3. 

 
1981
1. Dominicus Lolkema, Oosterend

2. 
3. 

 
1981
1. Gerard Schipper, Ter Apel

2. 
3. 

 
1980
1. Johnny Arendsz, Hollandscheveld

2. 
3. 

 
1980
1. Henk Bouwman, Eelde

2. 
3. 

 
1979
1. Egbert Koersen, Emmeloord

2. 
3. 

 
1978
1. Herman Snoeijink, Denekamp

2. 
3. 

 
1977
1. Herman Snoeijink, Denekamp

2. 
3. 

 
1976
1. Anne Koster, Leeuwarden

2. 
3. 

 
1975
1. Roelf Akker, Winsum

2. 
3. 

 
1974
1. Sjaak Tol, Zwaagdijk

2. 
3. 

 
1973
1. Anne Koster, Leeuwarden

2. 
3. 

 
1972
1. Durk Steensma, Surhuisterveen

2. 
3. 

 
1971
1. Jan Aling, Roden

2. 
3. 

 
1970
1. Jo de Boer, Westergeest

2. 
3. 

 
1969
1. Wiebe Pool, Lippenhuizen

2. 
3. 

 
1968
1. Wim van Dok, Grootebroek

2. 
3. 

 
1967
1. Wim Holstege, Nunspeet

2. 
3. 

 
1966
1. Jan Bols, Hoogeveen

2. 
3. 

 
1965
1. Anne Koster, Leeuwarden

2. 
3. 

 
1964
1. Jan van Rijn, Heemskerk

2. 
3. 

 
1963
1. Cees van Espen, Arnhem

2. 
3. 

 
1962
1. Gerben Karstens, Leiden

2. 
3. 

 
1961
1. Piet van Dijk, Zaandam

2. 
3. 

 
1960
1. Henk Hoekstra, Ureterp

2. 
3. 

 
1959
1. Ab Sluis, Badhoevedorp

2. 
3. 

 
1958
1. Mik Snijder, Halfweg

2. 
3. 

 
1957
1. Henk Kuitwaard, Velsen

2. 
3. 

 
1956
1. Jan Bloedjes, Alkmaar

2. 
3. 

 
1955
1. Jan Bloedjes, Alkmaar

2. 
3. 

 
1954
1. Frans Schild, Amsterdam

2. 
3. 

 
1953
1. Jan Ottenbros, Alkmaar

2. 
3. 

 
1952
1. Klaas Wiltjer, Middelstum

2. 
3. 

 
1951
1. Bep Andriessen, Leeuwarden

2. 
3. 

 

NDC Mediagroep BV

Contact

Stichting Wielercomité Surhuisterveen
P/a Torenvalk 58A
9231 KR Surhuisterveen

T: 06-19945476
E: info@wielrennensurhuisterveen.nl

Kvk: 41001739