Foto archief WCS - Rini Wagtmans lost het startschot bij de Profronde van Surhuisterveen 2005. Rechts Joop Atsma van de Feanster organisatie
Rini Wagtmans overleden
Rini Wagtmans overleed vrijdagochtend 25 september jl. op 79-jarige leeftijd. De oud-renner en bondscoach was al langere tijd ziek. Hij overleed in zijn woonplaats Sint Willebrord.
Daarmee overleed één van de markantste figuren van het Nederlandse wielrennen. Als profrenner maakte hij eind jaren zestig, begin jaren zeventig furore. Als onverschrokken daler met de witte bles imponeerde hij het internationale profpeloton.
In de Tour de France werd Wagtmans in 1969 zesde in het eindklassement en in 1970 vijfde. Drie touretappes, in 1970, 1971 en 1972, staan op zijn naam. De Brabander reed ook ‘kort’ in de Ronde van Spanje, derde in het eindklassement 1969, en won twee etappes (1970).
Op 26-jarige leeftijd moest Wagtmans, wegens hartklachten, abrupt stoppen met wielrennen. Na zijn wielercarrière was hij ploegleider en bondscoach van de Nederlandse wielerploeg.
In zijn woonplaats Sint Willebrord was Wagtmans betrokken bij veel activiteiten. Daarvoor werd hij onderscheiden als Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ereburger van de gemeente Rucphen. Een paar weken geleden ontving hij van de KNWU het Gouden Wiel voor zijn verdiensten voor de wielersport in Nederland.
Een veelzijdig en betrokken mens is niet meer.
In 2005 loste de veelzijdige Brabander het startschot bij de Profronde van Surhuisterveen. Pieter Weening won. De Raborenner won een paar weken eerder een Touretappe na een millimetersprint met de Duitser Andreas Klöden.